TV

Wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

5662 wyświetlenia 6 marca 2014 (292 opinie)

Obecnie na skalę masową prowadzona jest wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Zdewastowane zostały także szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne, a także leśne dukty, którymi poruszali się mieszkańcy czy to pod kątem spaceru, czy różnorodnych form rekreacji.

Opinie (292) ponad 10 zablokowanych

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

    Może lepiej wyciąć ostatniego baobaba biednemu mieszkańcowi Afryki i kupić go za kilka groszy na wasze wypasione, drewniane biurka.
    Pewnym problemem rzeczywiście jest rozgraniczenie funkcji (produkcyjne, rekreacyjne) pełnionych przez lasy na niektórych obszarach ...

    • 7 0

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

    Duża świadomość mieszkańców... (1)

    Po przeczytaniu artykułu postanowiłem dorzucić swoje trzy grosze. Jestem leśnikiem, przyrodnikiem ale także miłośnikiem aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Jestem również blisko związany z 3miastem. Doskonale rozumiem ogólne oburzenie mieszkańców 3miasta i ludzi korzystających z dóbr jakie daje TPK. Proszę jednak o wstrzemięźliwość. Lesnicy nie robią tego na złość, nie robią tego w celu destrukcji ani jakiegokolwiek zła. Wszystko ma pozytywny charakter. Niesie jednak to za sobą chwilowe problemy. Proszę wziąć pod uwagę jak trudne są to tereny, bogate siedliska, a to wszystko wpływa na taki wizerunek pierwszych tygodni po zabiegach hodowlanych. Świadomość mieszkańców o jakiej wspomniał autor nie jest do końca poparta wiedzą a chwilowymi emocjami. Leśnicy to naprawdę wykształcona kadra, postępująca racjonalnie. Prace traktuje jako misję i raczej nie skrzywdzi lasów. Proszę do zapoznania się z Zasadami Hodowli Lasu, zasadami trzebieży i rębni w drzewostanach. Myślę, że to choć trochę pomorze w zrozumieniu gospodarki leśnej i działań leśników.
    Apeluje o dialog, a nie krzyk i oskarżenia. Mam nadzieję, że konflikt zostanie pozytywnie rozwiązany.
    Pozdrawiam Marcin
    Zwolennik dialogu i porozumienia dla dobra wszystkich, a szczególnie dobra Naszych Lasów.

    • 8 3

    • Opinia do artykułu

      Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

      "Myślę, że to choć trochę pomorze w zrozumieniu gospodarki leśnej i działań leśników".

      Panie Marcinie. Nie pomoŻe, bo najpierw trzeba nauczyć się pisać zgodnie z obowiązującymi zasadami . To, o czym Pan pisze - to wyłącznie pobożne życzenia. Kiedyś byłem w towarzystwie gdańskich leśników. Po kilku kolejkach (toastach Darz Bór) zaczęli się licytować, kto zrobił większy przekręt z drewnem. Wygrał ten, który "opylił" drewno daglezji zielonej po cenie sośniny II kategorii. Dlatego z tą super pozytywną oceną pracy leśników wstrzymałby się...

      • 1 1

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

    Coś jeszcze

    ...DO LEŚNIKÓW Z NADLEŚNICTWA GDAŃSK -
    zorganizujcie prelekcje dla mieszkańców w terenie. Wbrew pozorom mechanizmy i zasady dla nas jasne, nie muszą być zrozumiałe dla bankowców, adwokatów, pracowników stoczni i wielu innych.
    Rozświetlanie drzewostanów bukowych w rębniach złożonych czasem bywa drastyczne i wygląda na dewastacyjne, a faktycznie takie nie jest.
    Pamiętajmy, że lasu nie możemy oceniać na podstawie jednego lub dwóch lat ale dekad. Odnowienie naturalne w buku może trwać nawet 20 lat !!!

    • 7 3

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

    Po co ta frustracja?

    Las to las. Jak idę do lasu na spacer to odpowiednio się ubieram i nie histeryzuję z powodu błota czy patyków. Jak teren robi się zbyt ciężki - zmieniam trasę. Dróg, ścieżek w lesie mnóstwo. Nie rozumiem ludzi, którzy MUSZĄ przejechać/przejść właśnie tam, gdzie pracuje ciężki sprzęt. O trwałość lasu się nie obawiam, bo zdaję sobie sprawę że młode drzewa kiedyś też będą stare i potężne, po czym ustąpią miejsca młodym i tak w kółko. Takie jest życie.

    • 7 4

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

    parki krajobrazowe

    lasy w Polsce są takie jakie są, czyli w opinii nie tylko Polaków dobrze zagospodarowane, zdrowe i dostępne; ale nie jest to zasługa parków krajobrazowych bynajmniej, które mają donośny pijar ale oddanych od 90 lat pracowników, którzy nawet ,gdy w lasach zarabiało się "grosze" autentycznie a nie dla publicznego poklasku dbali o przyrodę, konsekwencją pracy w lesie / której większość z szanownych ekologów nie podjęłaby ze względu na jej trud/ są uszkodzenia gruntu, hałas itp. Drodzy ekolodzy - nie protestowaliście, nie wiedzieć czemu przeciwko zrębom "kopalniakowym" za komuny to może teraz, gdy tak łatwo i bezboleśnie można krytykować wszelkie działania środowiskowe zachowajcie trochę taktu , unia daje kasę na Wasze projekty, ale gdyby nie ludzie chroniący i użytkujący polskie lasy od wielu pokoleń to nie mielibyście podstaw, aby się o tę kasę ubiegać....

    • 10 3

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

    Co to ma być???? (1)

    BZDURY a nie dziennikarstwo!
    Leśnictwo nie polega na tym, że las jest parkiem, gdzie nic się nie pozyskuje, a leśnicy nie chodzą i nie karmią sarenek!
    Las ma być WIELOFUNKCYJNY. Z jednej strony produkować drewno, z drugiej być domem dla całej masy organizmów, z trzeciej miejscem rekreacji i wypoczynku. Gdyby lasy nie cięły nic to w ciągu kilku tal splajtowałyby jako firma i trzeba by było je sprywatyzować. Prywatny włąściciel dopiero by Wam pokazał co to jest wycinka...
    A jak tną? Ano w oparciu o zatwierdzane przez Ministra planu urządzania lasu. A jak powstaje plan? Ano przez rok specjalna ekipa projektowa planuje, na podstawie wieku, składu gatunkowego, stanu zdrowotnego danego fragmentu drzewostanu zabiegi na następne 10 lat. Głównie zabiegi hodowlane, ochronne, ale i pozyskaniowe. A ile tną? NIE WIĘCEJ NIŻ 60% PRZYROSTU! Poza tym natychmiast w to miejsce wprowadzane są młode drzewka. Mało tego, zalesiane są również nieużytki. W efekcie lasów w Polsce przybywa a nie ubywa, a są one również coraz starsze.
    Każde drzewo kiedyś umiera - jak człowiek. Sosna rośnie 150-200 lat i próchnieje, wywraca się. Leśnicy uprzedzają ten moment i w wieku 120 lat wycinają zdrowe drzewo z pożytkiem dla społeczeństwa.
    Są też znaczne części lasu kompletnie pozostawione samym sobie, gdzie buszują korniki i inne próchnojady.
    Lasy w Polsce są prowadzone wzorcowo. Leśnicy i przyrodnicy z całego świata nam zazdroszczą i pokazują jako przykład! Nie dość że lasy są otwarte na ludzi, nie dość że są prowadzone w charakterze półnaturalnym (a więc bardzo atrakcyjnym przyrodniczo), nie dość że ich trwałość jest zapewniona dzięki racjonalnej gospodarce, nie dość że dają drewno - potrzebne każdemu to SAME SIĘ UTRZYMUJĄ i podatnik nie dokłada nawet złotówki (w przeciwieństwie np. do lasów niemieckich).
    Czytajcie a nie pleciecie bzdury!

    • 9 5

    • Opinia do artykułu

      Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

      Bzdury?

      Te poniszczone drzewostany, rozjeżdżone drogi, rozgarnięta ściółka na dużych obszarach, zaczątki erozji na zboczach po wjeździe ciężkiego sprzętu transportowego to bzdury? Gdański leśnik stał się ordynarnym kapitalistą. Liczy się tylko kasa. Dużo jeździłem po polskich lasach. Wszędzie więcej tną, ale takiego burdelu jak w Lasach Oliwskich nigdzie nie widziałem. Po prostu koszmar!!! I to w środku miasta...

      • 0 1

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

    sami eksperci (1)

    Niech dentysta wycina drzewa, leśnik niech leczy zęby, ginekolog buduje domy a murarz wystawia recepty wtedy wszystko będzie w najlepszym porządku.
    Zrozumcie że lasy trójmiejskie są lasami gospodarczymi z których pozyskuje się drewno.
    Dam bardzo łatwy sposób na zrozumienie systemu gospodarowania w lesie w bardzo bardzo uogólniony sposób:
    Wyobraźmy sobie 1000ha lasu ;
    pierwszego roku wycinamy 10 ha a na jego miejsce sadzimy nowy las który rośnie przez 100lat ;
    w następnym roku robimy to samo ; w kolejnym i następnych też to samo. Łatwo w ten sposób policzyć że po 100 latach wycinania po 10 ha wrócimy do tego pierwszego lasu który już sam znowu będzie miał 100 lat.
    Dodatkowo aby wypielęgnować piękny i dorodny las trzeba do niego wchodzić z piła co najmniej raz na 10 lat i wykonać przecinki usuwając gorsze drzewa dla stworzenia lepszych warunków świetlnych i glebowych dorodniejszym okazom.
    Niestety w lasach trójmiejskich przez ostatnie 30 lat działo się niewiele jeśli chodzi o wycinanie starodrzewi i dlatego wszystko wygląda jak wielki park a nie las gospodarczy.
    Oczywiście aspekt turystyczny jest tutaj bardzo ważny (ważny dla ok 1 mln osób) i dlatego należy znaleźć wspólny złoty środek a nie zgrywać "pseudofachowców"

    • 3 7

    • Opinia do artykułu

      Zobacz artykuł Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

      ...i tak oto wypowiada się Nadleśnictwo.

      Brawo, z profesjonalne podejście do tematu ;-/

      • 2 1

  • dokładnie i nawet burdel nie posprzątany - syf i malaria

    tragedia - rozpiepszyli wszystkie drogi a praca sa w tysiącu miejsc naraz i po co to wszystko polany goły a czasem pnie sterczą - przepiekny nam teraz krajobraz w tym parku fundujecie

    gdzie sa osoby za to odpowiedzialne

    • 1 1

  • co to za nieuk

    Zamiast jątrzyć poczytaj kolego ustawę o lasach, jak nie potrafisz czytać odwiedź najbliższe nadleśnictwo na pewno przetłumaczą ci to. Jeżeli nadal nie zrozumiesz powalcz o zakaz używania drewna w ogóle. Trzeba wprowadzić nakaz wszechobecnego stosowania plastiku, metalu, czy innych nienaturalnych substytutów drewna. HIPOKRYTA!!!!!
    Znam takich unikalnych lasów tysiące hektarów w Polsce, większość z nich jest unikalna ponieważ prowadzona jest tam prawidłowa , mądra i przemyślana gospodarka leśna. 20 lat kolega tam chodził i nigdy nie widział pilarki, ciekawe.
    Poprzewracało wam si e już kompletnie w głowach, zakażcie rolnikom orać pola, zakażcie pszczela ma zbierać miód, zakażcie sadownikom zbierać owoce, zakażcie hodowcom zabijać świnie. Kurcze nic tylko do piachu, bo to co od wieków ludzie uznają za naturalną czynność teraz znajdują się jakieś kosmiczne efemerydy które twierdzą, że ten las wziął się z kosmosu i nikt go tam nie posadził.
    Jak już chcesz wywalczyć z tym to powalcz aby metody pracy były bardziej przyjazne dla środowiska i zamiast zrywki wleczonej zastosowano zrywkę nasiębierną.

    • 0 0

  • przez ekologów klepiemy biedę. Tak dalej

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Popularne, a nie widziałeś

Najczęściej oglądane