TV

Wędrówka Szlakiem Kartuskim

2278 wyświetleń 19 listopada 2017 (8 opinii)

Pieszy Szlak Kartuski łączy Trójmiasto z Kartuzami. Oznakowana kolorem niebieskim trasa liczy 67 km. Jego marszruta wiedzie przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, Lasy Otomińskie i Sulmińskie, oraz Kaszubski Park Krajobrazowy. W każdym z etapów znajdziemy miejsca atrakcyjne oraz te, które najchętniej byśmy pominęli, jednak ciężko wytyczyć szlak tak aby zupełnie pomijał cywilizację. Jednym z najpiękniejszych i zarazem najbardziej dzikich odcinków na trasie jest jar rzeki Raduni. Pokonanie szlaku najlepiej rozłożyć na dwa dni, gdyż wędrówka w średnim tempie wraz z postojami zajmuje około 16 godzin.

Więcej na ten temat

Opinie (8) 2 zablokowane

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Szlak Kartuski przez Pojezierze Kaszubskie

  Fajniutkie. Mniam.

  Trzeba ruszyć ciało coby coś się chciało.
  I pójść w dzicz z zapleczem leśnym nadrzeczem.

  • 21 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Szlak Kartuski przez Pojezierze Kaszubskie

  Konkretna trasa i to w mało komfortowych warunkach

  Za to piękne barwy w lesie
  Szlak Kartuski to tak jak autor wspomniał piękne tylko odcinki. Niektóre są beznadziejne i bez pomysłu, ale faktycznie aby połączyć że sobą tak odległe punkty, ciężko ustrzec się cywilizacji. Warto dodać że za Mezowem szlak jest bardzo słabo oznakowany.

  • 11 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Szlak Kartuski przez Pojezierze Kaszubskie

  Podzielić można tę trasę na dwa lub trzy odcinki? (1)

  Wartoby było wskazać możliwość alternatywnych miejsc wycofania się ze szlaku np. Otomino autobus do Gdańska.
  Dla osób słabszych lub zaawansowanych wiekiem daje możność również alternatywnych spacerów czy efekt poczucia bezpieczeństwa.
  nawisem mówiąc jaka jest możliwość uzyskania pomocy medycznej osobie na szlaku pieszym. Czy służby ratunkowe sa do takich sytuacji przygotowane. W górach jest to jasne, Pytania retoryczne, bardziej do autora tekstu

  • 4 2

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Szlak Kartuski przez Pojezierze Kaszubskie

   To był audyt przebiegu szlaku, a nie praca magisterska omawiająca wszelkie zagadnienia w tym bezpieczeństwo na szlaku

   Osoba, która podejmuje jakąkolwiek wycieczkę szlakiem, bądź inną trasą sama powinna mieć na tyle rozumu w głowie by odpowiednio się do tego przygotować. Od tego jest ślad gps na podkładzie mapy by sprawdzić sobie dogodne miejsce ewentualnego powrotu. Podążając Szlakiem Kartuskim jest sporo miejscowości, skąd wrócić można autobusem, bądź pociągiem.

   Jeśli ktoś ma ochotę wykorzystać szlak jako cześć własnego spaceru, niech skorzysta z mapy załączonej do artykułu jako ślad GPS. Na podstawie jego głównej osi można ułożyć całą masę tras alternatywnych czy to na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, Lasów Otomińskich, czy innych interesujących obszarów. Co człowiek, to zapewne inny pomysł.

   Poruszając się po szlakach nizinnych pieszo, rowerem, czy konno nie możemy raczej liczyć na pomoc takich służb jak w górach GOPR. Przemierzając dane obszary warto znać natomiast nr kontaktowy do danego leśnictwa, bądź nadleśnictwa, albo być na tyle zorientowanym, by w razie potrzeby kontaktu z ogólnopolskim numerem alarmowym potrafić wytłumaczyć, gdzie się jest i jak służby ratownicze mogłyby w dane miejsce dotrzeć. Warto więc zapamiętywać punkty charakterystyczne, ćwiczyć pamięć w oparciu o mapę, a nie tylko sztywno gapić się w mapę cyfrową w telefonie bądź innym urządzeniu nawigacyjnym realizując ściągnięty z internetu ślad GPS. Trzeba pamiętać także o tym, że przeszkodą wjazdu do lasu są szlabany, do których klucze posiadają jedynie instytucje sprawujące nadzór nad danym obszarem. Osobiście miałem kiedyś taki przypadek, ale dobrze znana mi trasa pozwoliła na dokładne wytłumaczenie, krok, po kroku gdzie ma dotrzeć ambulans. I udało się.

   Co do bezpieczeństwa... warto posiadać ze sobą podstawową apteczkę pierwszej pomocy. Kto wie kiedy będzie potrzebna.

   • 7 0

 • U nas

  Jest pięknie. Każdy zakątek w każdej porze roku zachwyca. Kaszuby to miejsce gdzie Ładuje się akumulatory

  • 5 0

 • kiedyś byłem tam na zielonej szkole. (1)

  Przepraszam może mi ktoś przypomnieć nazwę tej wioski gdzie jest ten most kolejowy?dziekuje!!!!!

  • 1 0

  • Rutki k/ Borkowa

   • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Szlak Kartuski przez Pojezierze Kaszubskie

  Mosty

  Ogromna szkoda że nikt nie dba i nie naprawia zerwanych mostków na Raduni czy Reknicy co faktycznie znacznie obniża atrakcyjność wedrówki

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Popularne, a nie widziałeś

Najczęściej oglądane